Współpraca Instytutu Biologii z Gimnazjum w Jaworzu
Jedną z wielu działalności edukacyjnych Instytutu Biologii jest prowadzenie zajęć dla szkół. W jej ramach w Instytucie przebywają różne grupy młodzieży, w tym nawet grupy przedszkolaków. Zajęcia są prowadzone cyklicznie i odbywają się systematycznie od wielu lat, ale także są to zajęcia jednokrotne – umówione na konkretny temat. W zajęciach takich biorą udział pracownicy prawie wszystkich Zakładów i Pracowni Instytutu.
Najdłużej, bo od ponad 20 lat, trwa współpraca ze szkołą (Podstawową, Gimnazjum i znowu Podstawową) w Jaworzu koło Bielska Białej. Od października 2016 w Gimnazjum jest prowadzony trzyletni Projekt Edukacyjny „Edukacja przyrodnicza szansą na rozwój kompetencji uczniów”. Autorami projektu są mgr Grzegorz Olejnik – nauczyciel biologii i chemii jaworzańskiego gimnazjum oraz prof. dr hab. Alicja Walosik i dr Marek Guzik z naszego Instytutu. Zajęcia są prowadzone w Gimnazjum w Jaworzu, Muzeum Fauny i Flory Morskiej w Jaworzu oraz w Instytucie Biologii. Ponadto specjalistyczne tematy są realizowane na Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Gdańskim oraz na terenie Ogrodów Zoologicznych a także w różnych oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i Akwarium Gdyńskim Morskiego Instytutu Rybackiego. W projekcie uczestniczy 16 uczniów.
Zajęcia poszerzają wiadomości zawarte w programie nauczania, ale także dają uczniom możliwość zaznajomienia się z problemami wykraczającymi poza program nauczania. Nowością są tematy realizowane na wycieczkach – szczególnie wyjazdy nad Bałtyk i uczestniczenie w zajęciach na plaży na tzw. Wyspie Przyrodników – w stacji terenowej Uniwersytetu Gdańskiego.
Bardzo interesujące były zajęcia w Ogrodzie Zoologicznym w Oliwie gdzie na jednym wybiegu można podziwiać dwa gatunki słoni – afrykańskiego (rzadko eksponowane z ZOO) oraz indyjskiego, hipopotama czy geparda. Oliwskie ZOO jest jednym z większych w Polsce a zwierzęta przebywają na dużych, urozmaiconych wybiegach.
Pobyt w Gdyńskim Akwarium pozwolił na pokazanie uczniom zróżnicowania środowisk morskich i oceanicznych oraz występującej tam bioróżnorodności. Dużym zainteresowaniem cieszył się dział dotyczący Bałtyku, z wielką plastyczną makietą ukształtowania jego dna, oraz prezentujący świat zwierzęcy. W jednym z akwariów uczniowie mogli podziwiać słodkowodną rybę dwudyszną – prapłetwca.
W czasie pobytu na latarni morskiej na Helu była okazja do podziwiania pięknych widoków na morze i na półwysep.