Odszedł Prof. dr hab. Krzysztof Siuda
Z wielkim bólem zawiadamiamy, że dnia 23 stycznia 2023 roku w wieku 86 lat odszedł od nas emerytowany Profesor Instytutu Biologii, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
Ś † P
Prof. dr hab. Krzysztof Siuda
Pracę zawodową Prof. Siuda rozpoczął od pracy w Szkole Podstawowej w Jezierzanach (woj. małopolskie) na stanowisku nauczyciela (1960). W kolejnych latach (1960-1968) pracował w Zakładzie Mikrobiologii Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Krakowie, a następnie w latach 1969-1979 związał się zawodowo ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną (Pracownia Higieny Żywności i Żywienia) Dzielnicy Kraków-Krowodrza. W roku 1979 rozpoczął pracę jako nauczyciel akademicki w Katedrze i Zakładzie Biologii i Parazytologii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, gdzie przepracował 20 lat. W latach 1999 -2009 Prof. Siuda pracował w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Pomimo, że z Uniwersytetem Pedagogicznym był związany zawodowo i naukowo tylko przez 10 lat zostawił po sobie trwałe ślady niezwykłego Człowieka, niezwykłej szlachetności, kultury, bezinteresownego zaangażowania w sprawy innych, zarówno Koleżanek i Kolegów z Instytutu Biologii jak również z całej Polski, a przede wszystkim Studentów.
Sprawował na naszej Uczelni funkcję członka Senatu Akademii Pedagogicznej w Krakowie, był Zastępcą Dyrektora Instytutu Biologii, kierownikiem Zakładu Ekologii i Ochrony Środowiska, a następnie Zakładu Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii.
Przekazał nam, współpracownikom i studentom swoją pasję naukową i zamiłowanie do badań naukowych kleszczy, które są nadal w Instytucie kontynuowane. Prowadził badania taksonomiczne, faunistyczne i biologiczne kleszczy oraz ich znaczenie w epidemiologii chorób transmisyjnych. Wykształcił i wsparł swoją wiedzą i pomocą wiele osób, był opiekunem naukowym i recenzentem prac habilitacyjnych, promotorem i recenzentem prac doktorskich i magisterskich.
Profesor Krzysztof Siuda był wybitnym autorytetem naukowym o ogromnych zasługach dla światowej parazytologii i akarologii, między innymi odkrywcą nowego dla nauki gatunku kleszcza obrzeżka Argas polonicus, autorem dwutomowej monografii „Kleszcze Polski (Acari: Ixodida)”,współautorem podręczników do zoologii i parazytologii, ponadto autorem ponad stu publikacji naukowych z zakresu parazytologii.
Był członkiem Komitetu Parazytologii Polskiej Akademii Nauk, członkiem Rady Naukowej Instytutu Parazytologii im. W. Stefańskiego PAN w Warszawie, członkiem rad i zespołów redakcyjnych czasopism między innymi „Wiadomości Parazytologicznych”, „Annals of Agricultural and Environmental Medicine”, wydawnictwa „Monografie Parazytologiczne Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego”. Był członkiem kilku towarzystw naukowych: Polskiego Towarzystwa Entomologicznego (od 1956 roku), Polskiego Towarzystwa Przyrodników Imienia Kopernika (od 1959 roku), członkiem honorowym Polskiego
Towarzystwa Parazytologicznego (od 1979 roku) oraz członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Akarologicznego (2004 rok).
Był wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia w pracy dydaktycznej i naukowej. Za monografię „Kleszcze Polski (Acari: Ixodida)” otrzymał w roku 1996 Indywidualną Nagrodę Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. W roku 1998 został wyróżniony Medalem 50-lecia Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego oraz przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej odznaką honorową „Za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia”, a także przez JM Rektora Śląskiej Akademii Medycznej honorowym orderem „Laur 50-lecia Śląskiej Akademii Medycznej”. W roku 2003 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, w roku 2005 Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Profesor był dla nas Mistrzem, Mentorem, Przyjacielem. Był wspaniałym nauczycielem akademickim ale też nauczycielem życia. Nauczył nas, że nie potrzeba wielkich słów, a raczej skromności i pokory w życiu. Opowiadał o historii Polski, która była Jego pasją, sprawy Ojczyzny były dla Niego bardzo ważne, bo cechował Go wielki patriotyzm. Był miłośnikiem polskiej przyrody, zaprawionym turystą, obserwatorem świata zwierząt. Człowiek o wielkim sercu, oddany Rodzinie, pracy naukowej i współpracownikom.
Wspomnienia, które mamy to dar, łączą z tymi, którzy odeszli. Wspominajmy Profesora z uśmiechem, bo wspomnienie to też forma spotkania…
Cześć Jego Pamięci
Rodzinie Profesora w tym trudnym okresie składamy szczere wyrazy współczucia.
Dyrekcja oraz Pracownicy Instytutu Biologii, Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie