Przejdź do menu Przejdź do treści

Zespół Ekotoksykologii

Zespół Ekotoksykologii to grupa naukowców zajmujących się badaniami z zakresu ekotoksykologii i biomonitoringu środowiska. Zespół tworzą pracownicy dr hab. Łukasz J. Binkowski, dr Marzena Albrycht i dr Martyna Błaszczyk-Altman, dr Katarzyna Kucharska, mgr Izabela Wiśniowska, doktoranci i studenci Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi, jak również współpracownicy z innych uniwersytetów oraz instytutów PAN.

Nasze badania koncentrują się na obiegu metali w przyrodzie i ich wpływie na organizmy. Obecnie realizujemy projekty dotyczące stężeń metali u ptaków wodnych, drapieżników oraz człowieka. Metale przedostają się do organizmów zwierząt głównie wraz z pożywieniem, co prowadzi do ich stopniowego narażenia na negatywne skutki tych zanieczyszczeń. Substancje te ulegają bioakumulacji, osiągając najwyższe stężenia w organizmach drapieżników, które znajdują się na szczycie łańcuchów troficznych. W ciągu ostatnich dwustu lat tempo wzrostu stężeń metali w otaczającym nas środowisku oraz ich biodostępność nieustannie rosły stwarzając tym samym bezpośrednie zagrożenie dla organizmów żywych, gdyż w perspektywie długoterminowej czas ten jest zbyt krótki na wykształcenie skutecznych mechanizmów detoksykacyjnych (z punktu widzenia procesów ewolucyjnych). W konsekwencji obserwujemy częste przypadki zatruć zarówno pojedynczych osobników, jak i całych populacji, co negatywnie wpływa na stabilność ekosystemów. Określenie zawartości metali w tkankach zwierząt pełniących rolę końcowych ogniw troficznych stanowi kluczowy element badań, gdyż może wskazywać poziom maksymalnego skażenia środowiska, w którym bytują.

W badaniach wykorzystujemy zaawansowane techniki analizy instrumentalnej, które pozwalają nam precyzyjnie określać stężenia badanych pierwiastków. Łączymy je z nowoczesnymi metodami statystycznymi, co umożliwia kompleksową interpretację otrzymanych danych. Realizując nasze projekty, bezpośrednio współpracujemy z polskimi ośrodkami badawczymi (takimi jak Państwowa Akademia Nauk czy Uniwersytet Gdański), jak i z całego świata (między innymi z Francji, Słowacji czy Wielkiej Brytanii).

Osoba do kontaktu:
dr hab., prof. UKEN Łukasz J. Binkowski lukasz.binkowski@uken.krakow.pl

 

 Fot. P. Bieniek